České firmy v Kazachstánu v pondělí podepsaly dohody za 450 milionů dolarů.

Týkají se dodávek technologií a technologických celků v oblasti zemědělství, důlních zařízení, ale také dodávek zbraní.

Za Svaz průmyslu a obchodu to sdělil jeho mluvčí Milan Mostýn. Ve většině případů se jednalo o memoranda předpokládající další jednání o spolupráci.

Dohody a memoranda, kterých bylo celkem 11, byly podepsány během česko-kazašského obchodního semináře, který se konal v rámci návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Kazachstánu.

Zeman společně se svým protějškem Nursultanem Nazarbajevem na fóru promluvili a vzájemný obchod podpořili.

Kromě soukromých firem z oblasti zemědělství, zbrojního průmyslu či zdravotnictví podepsaly memoranda o vzájemném porozumění s kazašskými protějšky také státní instituce jako Czech Trade, Czech Invest nebo Technologická agentura ČR.

Dohodu o spolupráci podepsal také prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák s kazašskou Komorou zahraničního obchodu.

"Dohodou deklarujeme snahu o zintenzivnění našich vztahů a úsilí o podporu obchodních vztahů," řekl Hanák. Výsledkem dohody je podle Mostýna příjezd delegace podnikatelů do Prahy v lednu příštího roku.

Svaz průmyslu a obchodu je organizátorem podnikatelské delegace, která Zemana do Kazachstánu doprovází.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru