Měsíc poté, co soudci zakázali úředníkům tajit platy a odměny, je jedno jasné: část úřadů se zakopala hluboko ve svých pozicích, odhodlána zadržovat tyto informace až do posledního razítka. Mezi nimi je například prezidentská kancelář nebo většina krajských hejtmanství.

HN podle informačního zákona oslovily desítky úřadů, aby poskytly informace o platech a odměnách vysokých úředníků za poslední léta. Už od roku 2011 mají být tyto údaje veřejné, jak tehdy potvrdil průlomový rozsudek Nejvyššího správního soudu. Většina úřadů ho však nerespektovala, proto letos v říjnu rozšířený senát rozhodnutí potvrdil - a navrch svázal úřady takovými pravidly pro zveřejňování, z nichž je skoro nemožné vyklouznout.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • HN podle informačního zákona oslovily desítky úřadů, aby poskytly informace o platech a odměnách vysokých úředníků za poslední léta.
  • Už od roku 2011 mají být tyto údaje veřejné, jak tehdy potvrdil průlomový rozsudek Nejvyššího správního soudu.
  • Většina úřadů ho však nerespektovala, proto letos v říjnu rozšířený senát rozhodnutí potvrdil - a navrch svázal úřady takovými pravidly pro zveřejňování, z nichž je skoro nemožné vyklouznout.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.