Když propíchnutá nevzlétneš, vyměním tě

John Fowles
Sběratel (přeložila Eliška Hornátová)
Kniha Zlín 2014, 304 stran

Kdo ve světové literatuře předpověděl trauma Nataschy Kampuschové a další zvrhlosti nenápadných měšťáků typu Rakušana Fritzla, které prokazují, nakolik je "spořádaná" společnost spotřeby úchylná? Románová modernizace mýtu o Modrovousovi z dílny mága britské postmoderny Johna Fowlese, jejíž třetí české připomenutí přichází před vánočním běsem jako na zavolanou. Maskuje se sice nadále jako šklebící se thriller, ale ještě průkaznější jsou tu autorovy inspirace Shakespearovou hrou Bouře, postavenou přízračně na hlavu. Dialog nedialog oběti s věznitelem, jenž svou kořist nacpal do dodávky a ve sklepě ji pak připíchl po vzoru entomologů jako motýlka do krabičky, naznačil už v roce 1963 mnohé o pudu lidstva vlastnit druhé jako věc, než jim projde lhůta použitelnosti. Nebo než se naskytne nový model.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.