Řada pracujících se domnívá, že jsou na svém pracovišti vystaveni negativním vlivům působícím na jejich duševní stav. V rámci průzkumu ČSÚ se tak vyjádřil každý pátý pracující respondent (956 tisíc).

V přepočtu na celkový počet pracujících se necelých deset tisíc osob setkalo na svém pracovišti se sexuálním obtěžováním či šikanou. Jedná se o faktor, který častěji uvádějí ženy (7,4 tisíce). Mnohem častěji respondenti uváděli jako další faktor násilí nebo hrozbu násilí. Tomuto riziku bylo vystaveno více než 73 tisíc osob, většinou mužů (45 tisíc).

Zdaleka nejvýznamnějším faktorem, který respondenti negativně pociťují, je časový stres nebo přepracovanost. Toto riziko uvádí téměř pětina všech pracujících (17,7 %). Poněkud častěji je uvádějí muži (18,5 %), podíl žen je o necelé dva procentní body nižší (16,7 %). V porovnání s rokem 2007 je zřetelný nárůst podílu pracujících, pociťujících tento vliv, o přibližně pět procentních bodů.

Pocit přepracování a časového stresu uvádí častěji podnikatelé (19,1 %) než zaměstnanci (17,4 %). Není bez zajímavosti, že podnikatelé častěji než zaměstnanci uvádějí například i riziko vyplývající z nošení těžkých břemen. To jen potvrzuje profesní různorodost, především pracujících na vlastní účet.