Útok na synagogu v Jeruzalémě si v úterý vyžádal šest mrtvých a nejméně osm zraněných. Oznámila to izraelská média s odvoláním na prohlášení policie.

Věřící pravděpodobně napadli dva Palestinci ozbrojení noži a sekyrami. Policie je během následné přestřelky zastřelila.

"Hodnotíme to jako teroristický útok," řekl policejní mluvčí Micky Rosenfeld. Podle jednoho z věřících teroristé během útoku vykřikovali "Alláhu akbar!" (Bůh je veliký).

Zranění byli odvezeni do nedalekých nemocnic, jsou mezi nimi čtyři osoby ve vážném stavu. Dva ze zraněných jsou policisté.

Izraelská média uvádějí, že útok ve čtvrti Har Nof pravděpodobně provedli dva Arabové pocházející z východního Jeruzaléma. Jde přitom o jeden z nejhorších podobných útoků za poslední roky, poznamenala agentura Reuters.

Ve městě v pondělí dál vzrostlo napětí po smrti řidiče autobusu. Palestinec byl oběšený a izraelská policie vyslovila předpoklad, že šlo o sebevraždu, což ale rodina dotyčného odmítá a tvrdí, že šlo o vraždu, kterou mají na svědomí židovští extrémisté.

Napjatá situace ale panuje v posledních dnech po celém Izraeli, kde přibylo nejrůznějších útoků. Minulý týden v pondělí muž z palestinského Nábulusu způsobil nožem smrtelná zranění izraelskému vojákovi v Tel Avivu, jiný Palestinec pak na Západním břehu Jordánu ubodal jednu izraelskou ženu a dva Izraelce zranil.

Izrael po těchto incidentech vyslal policejní posily do velkých měst a armáda posílila jednotky na Západním břehu.

Incidenty, při nichž začali umírat lidé, začaly 23. října. V izraelských sdělovacích prostředcích se debatuje o tom, zda už byla zahájena nebo teprve začne třetí palestinská intifáda, tedy lidové povstání. V minulosti tyto protesty trvaly několik let. Minulé intifády byly koncem 80. let a na začátku 20. století a o život při nich přišly stovky lidí.

Související