Warren Buffett kupuje Duracell. Jelikož se jedná nejen o obyčejného spotřebitele, ale i o druhého nejbohatšího muže planety, nepojednává čtvrteční oznámení o koupi balení čtyř alkalických baterií, ale o akvizici společnosti Berkshire Hathaway. Tato investiční firma totiž kupuje nedávno osamostatněnou společnost na výrobu baterií od dalšího amerického gigantu – skupiny Procter&Gamble (P&G).

Hodnota transakce je v základu 4,7 miliardy dolarů (104 miliard korun) a Buffettova firma ji zaplatí akciemi P&G, které vlastní. Podle CNN Money to znamená, že Buffett použije na nákup celý svůj podíl v Procter&Gamble, který je zároveň jedním z nejhodnotnějších v jeho současném portfoliu. 

Kromě toho se Buffett zavázal, že doplatí dalších 1,8 miliardy dolarů (39 miliard) v hotovosti. Tu P&G obratem použije k rekapitalizaci Duracellu ještě před dokončením transakce, ke které by mělo dojít v druhé polovině příštího roku. 

Buffettově Berkshire Hathaway klesl kvůli problémům v Tesku meziroční zisk - čtěte ZDE

"Duracell mne vždy udivoval. Ať už jako spotřebitele nebo jako dlouhodobého investora do P&G a Gillette," pochválil sám majitel a generální ředitel Berkshire Hathaway Buffett svou novou firmu. Název firmy vyrábějící holicí strojky nezmínil náhodou. Právě pod tuto společnost Duracell patřil, když ji v roce 2005 pohltil P&G a žiletky, baterky a další produkty zařadil do svého portfolia značek, z nichž jsou nyní nejznámější třeba prací prášky Ariel nebo plenky Pampers.

Takovýchto značek měl ještě nedávno Procter&Gamble na sto osmdesát. Letos v srpnu ovšem padlo rozhodnutí zbavit se přibližně stovky značek a zaměřit se na konsolidaci zbylých osmdesáti. Duracell se tak ocitl právě mezi těmi, které čeká odprodej. Tento osud koneckonců naznačilo i nedávné vydělení značky ze skupiny Gillette.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.