Napjaté očekávání, tlumený výkřik "Touchdown!", smích a vzápětí potlesk - tak vyvrcholila historická mise Rosetta Evropské kosmické agentury ke kometě Čurjumov-Gerasimenko ve středu po páté hodině odpoledne.

"Jsme první, kdo něco takového dokázal," konstatoval na tiskové konferenci bezprostředně po přistání generální ředitel ESA Jacques Dordain.

Hlavním cílem výsadku na kometě je zjistit přesné chemické složení a strukturu těchto těles. Vědci z ESA o tom říkají: "Existuje mnoho důkazů pro tvrzení, že organické molekuly, které jsou základními stavebními bloky života, pocházejí právě z komet. Objevili jsme jejich spektra ve světle odraženém od komety, proto je velmi důležité, abychom přístroje pro chemickou analýzu dopravili až na povrch."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.