Po desetiletí byla Vídeň považována za nudné město, kde se toho moc neděje a v deset večer se jde spát. Stanislav Komárek popisoval někdejší habsburskou metropoli jako "dokonale nabalzamovaný zbytek bývalé kulturní slávy" a esejista a vídeňský rodák Amos Elon o ní napsal, že "trpí neustálým strachem z bezvýznamnosti, opomíjení, beznadějné provinciálnosti. Město prostupuje hluboký pocit porážky."

Tahle neurotická Vídeň zmizela spolu s 20. stoletím, nyní se zdá být už úplně jiným městem. Rakouská metropole se pravidelně umísťuje na čelných místech žebříčků měst s nejlepší kvalitou života, pokud je rovnou nevyhrává, a dynamický rozvoj změnil její tvář i po architektonické stránce.

V poslední době ve Vídni dostavěli hned tři velké projekty - Perraultův černý mrakodrap, s 220 metry nejvyšší budovu v Rakousku, nové Hlavní nádraží za miliardu eur a futuristický kampus ekonomické univerzity.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.