Účetnictví je v České republice často vnímáno jako pouhý prostředek k zjištění daňového základu. Účetní závěrka ale přitom poskytuje podnikatelům mnoho informací o celkovém hospodaření firmy. Lze z ní rychle například zjistit finanční sílu podniku a jeho schopnost obstát v budoucnosti.

Účetní závěrka může být sestavena v plném nebo ve zjednodušeném rozsahu. Druhou variantu mohou sestavit účetní jednotky, které nejsou povinny ji mít ověřenou auditorem. Výjimku tvoří akciové společnosti, které sestavují účetní závěrku v plném rozsahu. Pro koho je tedy ověření závěrky auditorem povinné? Pro společnosti (vyjma akciovek), které splňují alespoň dvě následující podmínky: jejich bilanční suma převyšuje 40 milionů korun, roční úhrn čistého obratu převyšuje 80 milionů korun či je průměrný přepočtený stav zaměstnanců vyšší než 50.

Jestliže má účetní jednotka zákonnou povinnost auditu, má současně i povinnost sestavit výroční zprávu. Její součástí je ověřená účetní závěrka, zpráva auditora a jako příloha také zpráva o vztazích mezi propojenými osobami. 

Samotná účetní závěrka se také skládá z několika části, primárně jde o rozvahu, výkaz zisku a ztrát a přílohu, která doplňuje informace obsažené v předchozích dvou jmenovaných. Některé účetní jednotky také vyplňují přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se