Vláda ve středu rozhodla o zrušení druhého penzijního pilíře, skončí k lednu 2016. Sdělil to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj byl druhý pilíř, který prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS), pro většinu občanů nevýhodný a zájem o něj byl mizivý.

Lidé by měli dostat vloženou částku zpět zřejmě do konce roku 2016. Do druhého pilíře se dá ještě vstoupit. Kabinet měl ve středu posoudit i uzavření této možnosti.

"Druhý pilíř je jedním z velkých omylů předchozí vlády Petra Nečase," uvedl Sobotka, podle něhož byl pilíř spuštěn navzdory nesouhlasu opozice, sociálních partnerů i odborné veřejnosti. "Nyní bude ministerstvo práce a sociálních věcí pracovat na opatřeních, která povedou k stabilizaci důchodového systému, zejména se zaměřením na první pilíř," poznamenal k dalším krokům.

Zavedení takzvaného druhého penzijního pilíře bylo klíčovým prvkem reformy důchodového systému, kterou připravil Nečasův kabinet. Schvalování reformy provázely protesty tehdejší levicové opozice, která deklarovala, že ji v případě svého volebního vítězství zruší.

Podstatou druhého pilíře jsou individuální účty vedené soukromými penzijními společnostmi, na něž si lidé mohou převádět tři procenta z odvodů na sociální pojištění. Podmínkou je, že si zároveň přidají částku ve výši nejméně dvou procentních bodů ze svého. Využilo toho přes 83 tisíc lidí.

A obě tyto složky (tedy odváděnou část vlastních prostředků i tři procenta z odvodů na sociální pojištění) nyní podle Ministerstva práce a sociálních věcí účastníci budou moci nechat vyplatit. Budou se následně moci rozhodnout, zda si částku celou nechají za cenu, že se to později negativně projeví na výpočtu jejich budoucích důchodů (tři procenta z odvodů budou chybět v prvním pilíři). Nebo mohou tento "bonus" po obdržení poslat zpět do prvního pilíře a zachovat si takový důchod, jako kdyby žádné spoření v druhém pilíři nikdy neexistovalo. 

Je potřeba minimalizovat riziko právních sporů

Podle harmonogramu by do března 2016 měli střadatelé dostat oznámení o zrušení fondu od penzijní společnosti. Do konce září by jí měli sdělit, jestli chtějí úspory v hotovosti poštou, na účet, nebo převést do třetího pilíře. Do konce roku by vložené peníze měli dostat. Fondy by se měly zrušit a začít likvidovat k 1. červenci 2016.

Podle komise, která se věcí zabývala, se druhý pilíř zruší tak, aby se minimalizovaly riziko právních sporů, náklady i administrativní zátěž. V návrhu ale autoři poznamenali, že hrozí, že penzijní společnosti budou chtít kompenzace nákladů na zavedení i ukončení pilíře. Podle odhadů by to mohlo být několik stovek milionů korun. Finanční správu a správu sociálního zabezpečení by pak konec druhého pilíře měl vyjít na desítky milionů.