Na vládní stůl míří návrh ministra Dienstbiera omezující ústavní pravomoci prezidenta. Je ale tak nezbytný jednorázový zásah do ústavy, zřetelně motivovaný frustrací politiků z chování hlavy státu? Zemanovo prezidentství je ještě horší, než si mnozí dokázali představit. Přesto bychom neměli překotně měnit konstituci jen na základě zkušeností s prvním přímo zvoleným prezidentem.

Ještě máme v paměti, jak se pokoušeli osekat prezidentovy pravomoci Miloš Zeman a Václav Klaus v časech svého kryptokoaličního spojenectví. Ústavní soudce a jeden z autorů české ústavy Vojtěch Cepl tehdy varoval, že je třeba ústavu měnit pouze tehdy, když "nastanou nové naléhavé skutečnosti". Jsme dnes v takové situaci?

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru