Pod vlivem ukrajinského konfliktu jsem zvažoval země, kam by se mohl přestěhovat český důchodce pod podmínkou, aby výdaje na pobyt stačil pokrýt jeho průměrný důchod (11 000 Kč)

Díky své profesi jsem hodně cestoval, takže mám dobrý přehled o výši životních nákladů v nejrůznějších zemích. Po zralé úvaze jsem zvolil Srí Lanku a zkusil tam žít v rámci stanoveného limitu, abych si v praxi ověřil, zda je to možné.

Nenechte se zmást statistikami tzv. průměrných příjmů a cen. Dozvíte se z nich například, že průměrná mzda činí 42 000 rupií. Průměrné mzdy a ceny nejvíce „kazí“ hlavní město Kolombo, kde jsou nejvyšší. Průměrná mzda mimo Kolombo činí okolo 15 000 Rupií. Přepočteno na české koruny (děleno 6) je to někde pod hranicí 3 000 českých korun. Má-li někdo 5 000 Kč měsíčně, pak už to musí být místní úspěšný manažer.

Nájem rodinného domku na evropském standardu, na okraji přímořských měst vyjde v průměru na 15 000 rupií, tj. okolo 2 až 2500 Kč měsíčně. Poplatky na elektřinu, odvoz odpadků atd., činí okolo 4 500 rupií měsíčně (cca 750 Kč). Bydlení nesmíte hledat prostřednictví realitních kanceláří, ale přímo od majitele. Už z domova můžete projít inzertní stránky: http://ikman.lk/en/property-in-sri-lanka, nebo zde a zde.

Základní ceny ukazuje následující tabulka (v rupiích):

Jídlo v levné restauraci

150

Ceny na trhu:

 

Mléko (1 l)

150

Bochník chleba (500 gramů)

60

Rýže (1 kg)

65

Vejce (12 ks)

170

Místní sýr

800

Vykostěná kuřecí prsa

500

Pomeranče (1 kg)

300

Ananas (1 kg)

50

Rajčata (1 kg)

80

Brambory (1 kg)

95

Hlávka salátu

50

Voda v láhvi (1,5 l)                         

65

Balíček cigaret

560

Místní doprava (vlak, autobus)

30

Volání místní (1 min)

2

Volání do ČR (1 min)

4 Kč

Internet (měsíčně)

1 500

 

Přijedete-li na Srí Lanku s důchodem 11 000 Kč, tak při dnešním kurzu koruny to představuje cca 66 000 Rupií. Jste-li manželský pár, dáte dohromady již 132 000 Rupií měsíčně, což vás zařazuje do místní vyšší střední třídy. Souhrnně řečeno: na Sri Lance si můžete žít ve srovnání s domovem relativně “královsky“ (a řada českých důchodců tak i činí).

Jak říká jedno přísloví: „žádný oběd není zadarmo“. Rubem je, že budete žít v zemi, kde je většina lidí nesmírně chudá, v zemi se zastaralou infrastrukturou, často ve špíně, služby takřka neexistují, nebo jsou nespolehlivé a v zemi s vysokou korupcí. Jen pro ilustraci: jdete-li si na imigrační prodloužit vízum a v pasu „necháte“ 3 000 Rupií, jste vyřízeni ihned, zatímco v opačném případě čekáte až 5 hodin. Na Srí Lance existuje dvojí cenová hladina: pro místní a pro turisty, která je zvýšena od 25 až po 100%. Jen pro ilustraci: na trhu stojí hlávka salátu 50 rupií a mně se ho snažili prodat za 100 rupií.

Obyvatele Srí Lanky lze rozdělit do dvou skupin:

  1. zdeformované turistickým ruchem, jenž vás bere jako „zlatou husu“, jíž je nutné co nejvíce „oškubat“,
  2. obyvatele malých, turisticky nezajímavých městeček a vesnic, kteří ve vás vidí vážného hosta a podle toho se k vám také chovají. Právě v nich doporučuji hledat klidný život na penzi.

Na straně druhé lze o Sri Lance říci, že jde o krásnou zemi, s nádhernými horami i plážemi a vlídným počasím, zvlášť v zimě.

Souhrnně řečeno: Srí Lanka žádným „rájem na zemi“ – jak se o ní dočtete v turistických průvodcích – není. Vezmete-li Srí Lanku jako možnost schovat se při případné krizi v Evropě, pak představuje jednu z reálných možností, a to i pro seniory, kteří jí bývají nejvíce ohroženi.

Je-li Srí Lanka v něčem rájem, tak pro podnikání. Obdobu našeho živnostenského listu získáte v řádu dní a jeho cena činí 100 Rupií. Daně jsou tam, směšně nízké. Jste-li daňový rezident, pak ze zisku prvních 50 000 rupií neplatíte nic, a za každých dalších 500 000 platíte 4, 8, až 24%. Učíte-li místní děti hudbě, jazykům, daňový strop je 12%. Jste-li jen trochu při penězích, doporučuji koupit plantáž kokosových palem, neboť kokosové ořechy prodáte vždy. Rubem je jejich nízká pracovní morálka. Přijdou-li všichni do práce, to abyste vyhlásil státní svátek. Češi tu podnikají nejčastěji v obchodu s čajem, týkovým dřevem a nábytkem, proslulými safíry a turistickém ruchu.

Užitečné rady a odkazy:

Jak se tam dostat: nejčastěji se využívají buď Turkish Airlines s přestupem v Istanbulu, nebo Emirates s přestupem v Dubaji. Cena obousměrné letenky: cca 16 000 - 17 000 Kč. Můžete využít i kombinaci letů ČSA a Etihad s přestupem v Abú Dhabí. Ceny letenek se pohybují kolem 15.000 Kč a časté jsou nabídky i kolem 12.000 Kč. Výhodou jsou krátké čekací doby na přestupech (kolem 1,5 a 2,5 hod.), nevýhodou méně komfortní letadla než u Emirates. Z Vídně létá na Srí Lanku společnost Qatar Airways, což je jedna z nejlepších leteckých společností na světě a výhodou jsou kratší čekací doby na přestup na Arabském poloostrově. Další leteckou společností s minimálními čekacími dobami na přestupu, která létá z Vídně je Royal Jordanian. Chcete-li letenky získat ještě levněji, sledujte např. Skyscenner (zde).

Očkování při cestě na Srí Lanku není povinné. Zkušenost starousedlíků říká, že problémem není ani hepatitida, břišní tyfus či malárie, ale horečka Dengue, kterou přenášejí komáři, a proti níž neexistuje účinný lék ani očkování. Komárů (moskytů) je - především na pobřeží - neuvěřitelné množství a tak je třeba se proti nim chránit účinným repelentem, spaním pod moskytiérou a zapnutými větráky v místnosti.

Peníze.Srílanské banky vám bez problémů vymění eura, americké dolary i britské libry. Můžete si je vyměnit hned na letišti ve východové hale, kde je několik směnáren srílanských bank. Doporučuji rovnou požádat o menší bankovky (500, 100, 50, 20 Rupií), protože např. taxikáři a tuk-tukáři tvrdí, že nemají drobné na vrácení.  Bankomaty jsou ve všech větších městech.

Víza:

Pro investory: