Berlínský chodník se otřásá. Pár metrů pod nohama ujíždí vlak metra. "Tady na východě nezastavoval, jenom projížděl," vyprávěl mi jeden známý, když mě někdy počátkem nultých let provázel po Berlíně. Mluvil o tom, jak ten vlak poslouchal každý den a nikdy na něj nemohl nasednout. Vzpomenu si na to vždycky, když je o Berlíně řeč.

Vlaky už jezdí mezi oběma částmi města čtvrt století, volných proluk ubývá, stejně jako zbytků slavné zdi. Přestože hranice padla před pětadvaceti lety, v obou částech Berlína jsou dodnes patrné rozdíly. Stačí se rozhlédnout na přechodu: panáčci v západním Berlíně jsou jiní než ti východní, zvaní "Ampelmännchen", kteří se navíc skvěle prodávají v obchodech se suvenýry. Na západě nejezdí tramvaje, na východě se volí vlevo. Večerky na východě provozují zejména vietnamští přistěhovalci, zatímco na západě lidé z Turecka.
Obě strany města budou o víkendu od 7. do 9. listopadu vzpomínat výročí pádu zdi: tam, kudy vedla, po celé její délce, se rozzáří bílé balony, které pak v noci 9. listopadu vylétnou k nebi.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se