Když byla na konci 90. let ve Štýrském Hradci zahájena stavba městské galerie - Kunsthausu, začala v Rakousku malá architektonická revoluce. Město pyšnící se centrem ze seznamu památek UNESCO mělo najednou mezi barokní domy přijmout "mimozemskou bublinu", která svým organickým designem kontrastovala se vším, co stojí okolo. V romantickém Grazu šlo o něco nevídaného.

V Česku vyvolal podobné kontroverze návrh Jana Kaplického na budovu Národní knihovny. Zatímco v Praze se ale radní i památkáři expresivní stavby zalekli, ve Štýrském Hradci se nebáli, jedinečnost nové stavby je přesvědčila o tom, že konzervovat staré město by byla chyba. A vyplatilo se: Kunsthaus se brzy stal ikonou města, aniž by jeho stará část jakkoliv ztratila na hodnotě či kráse.

Novátorský přístup k ochraně historické architektury si památkáři ve Štýrském Hradci zachovali dodnes. Posledním důkazem budiž projekt kancelářského komplexu na náměstí Karmeliterplatz, který před třemi lety dokončil architektonický ateliér LOVE.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.