Mnozí sběratelé v první polovině 90. let žasli, když na aukce Antikvariátu Prošek přijížděli do Prahy nákupčí ze zahraničí a prali se o fotografie Františka Drtikola nebo Josefa Sudka. Čechy tenkrát zajímaly úplně jiné věci, především bibliofilie, exlibris, stará grafika. Drtikol za statisíce? Jaká šílenost!

Od té doby se fotografie prodávala už v celé řadě českých aukčních síní, systematicky se jí ale věnují jen nemnohé – například edice parter/artkunst, jejíž majitel Petr Šimon má za sebou dlouholetou zahraniční zkušenost. Sběratelů je u nás pořád málo, se světem, kde je česká fotografie velkým pojmem, se to nedá srovnávat. Také cenové rozdíly mezi špičkovými věcmi na českém a světovém trhu zůstávají propastné. V New Yorku se v roce 2007 prodala Drtikolova Sněžná vlna za 312 tisíc dolarů. Fotografie Josefa Sudka a Jaroslava Rösslera ze soukromé sbírky se tam loni vydražily celkem za 143 750 dolarů. Ve vlasti těchto fotografů se ale nejvyšší kvalita už skoro nedá objevit. Pokud přece jen přijde na trh, je to událost.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.