Mnozí sběratelé v první polovině 90. let žasli, když na aukce Antikvariátu Prošek přijížděli do Prahy nákupčí ze zahraničí a prali se o fotografie Františka Drtikola nebo Josefa Sudka. Čechy tenkrát zajímaly úplně jiné věci, především bibliofilie, exlibris, stará grafika. Drtikol za statisíce? Jaká šílenost!

Od té doby se fotografie prodávala už v celé řadě českých aukčních síní, systematicky se jí ale věnují jen nemnohé – například edice parter/artkunst, jejíž majitel Petr Šimon má za sebou dlouholetou zahraniční zkušenost. Sběratelů je u nás pořád málo, se světem, kde je česká fotografie velkým pojmem, se to nedá srovnávat. Také cenové rozdíly mezi špičkovými věcmi na českém a světovém trhu zůstávají propastné. V New Yorku se v roce 2007 prodala Drtikolova Sněžná vlna za 312 tisíc dolarů. Fotografie Josefa Sudka a Jaroslava Rösslera ze soukromé sbírky se tam loni vydražily celkem za 143 750 dolarů. Ve vlasti těchto fotografů se ale nejvyšší kvalita už skoro nedá objevit. Pokud přece jen přijde na trh, je to událost.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.