Poslanecká sněmovna bude opět projednávat vládní novelu zákona o spořitelních a úvěrních družstvech, kterou do sněmovny vrátil Senát. Tato novela poprvé za celou dobu finančního družstevnictví v ČR významněji posiluje zainteresovanost členů záložny na podnikání, řízení a hospodaření družstev. Posiluje tedy klíčový princip družstevnictví, a to společné sdílení jak výhod hospodaření, tak i případných nákladů nezdarů.

Specifická a v řádu několika desítek miliard korun zaplacená česká zkušenost s dosavadní formou záložen ukázala, že v systému stoprocentního pojištění vkladů je nemožné, aby záložny fungovaly na bázi často zanedbatelných členských vkladů. V tomto "pseudodružstevnictví" mají mezi sebou družstevníci de facto anonymní vztah a původní myšlenka vzájemné kontroly a pomoci mezi členy se vytrácí. Malý členský vklad a velmi omezená spoluodpovědnost za fungování záložny nevytváří důvody kontrolovat hospodaření družstva.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.