Gurmáni v Itálii mají co slavit i v průběhu nejdelšího hospodářského propadu země od druhé světové války: lanýže, spousta lanýžů. Ceny za italské bílé lanýže, které jsou pochoutkou od New Yorku po Moskvu, se letos podle webu Bloomberg snížily zhruba o 37 procent díky mimosezonním lijákům, které vedly k rekordní úrodě této houby.

Italské lanýže nyní podle Národního centra pro studium lanýžů stojí kolem 220 eur (6100 Kč) za 10 dekagramů, zatímco loni to bylo 350 eur (9700 Kč) a v roce 2012 dokonce 500 eur (13 860 Kč).

"Měli jsme letos dobrou sklizeň díky deštivému létu," řekl Giovanni Monchiero, který je hledačem lanýžů již 45 let. Díky velké úrodě se lanýže staly dostupnějšími v době, kdy většina ekonomických zpráv v zemi představuje depresivní čtení. Itálie, jejíž státní dluh přesahuje dva biliony eur (přes 55 bilionů Kč), se potýká s hospodářským propadem, který připravil miliony lidí o práci.

Zatímco premiér Matteo Renzi se snaží zvrátit vývoj pomocí reforem italského pracovního trhu a škrtů v byrokratickém systému, Italové se musejí potýkat s tím, že vše se zatím, než bude lépe, zhoršuje. Nezaměstnanost mladých lidí dosáhla v zemi rekordní míry 44,2 procenta.

V době pesimismu a úzkosti se lahodný a sametový lanýž Tartufo Bianco stal vzácným zdrojem radosti.

Lanýže jsou sezonní pochoutkou, tradičně dostupnou od října do prosince. Letošní produkce bílých lanýžů byla podle představitelů odvětví asi o 30 procent vyšší než ve stejné době v roce 2013. Nadšenci používají psy na hledání těchto hlíz, které rostou na kořenech stromů včetně dubů a buků. Bílé lanýže se zpravidla strouhají syrové do jídla, zatímco jejich levnější černá varianta se naopak zpravidla vaří.

Podnikání s bílými i černými lanýži v Itálii představuje odhadem 400 milionů eur (11,1 miliardy Kč), řekl ředitel Národního centra pro studium lanýžů Mauro Carbone u příležitosti výročního trhu s lanýži, který se koná do 16. listopadu ve městě Alba v regionu Piemont.

"Spočítali jsme, že vedle každého eura utraceného za jídlo s lanýži vydá v oblasti každý turista dalších asi 20 eur," citoval web Carboneho.

Vyvážet lanýže by se mělo nyní dařit i na nově vznikající trhy, především do Brazílie, Číny, Indie a Vietnamu.

Související