Pravidla jsou od toho, aby se dodržovala, a jedna z nepsaných novinářských zásad říká, že žurnalisté by neměli psát sami o sobě. Že mají být zprostředkovateli událostí, nikoli jejich tvůrci. A i když jsou žánry, kde to neplatí, tak ve zpravodajství by měla média skutečně zůstávat jen nositelem informace, ne jejím obsahem.

Jsou ale situace, kdy se tyto dvě věci překrývají. Většinou jde o výjimečné dramatické události, například když se reportéři stanou z válečných reportérů přímými účastníky (většinou tedy bohužel oběťmi) konfliktů. Titulní zpravodajství deníku Washington Post ale minulý čtvrtek referovalo o médiích z jiného důvodu. V Národní katedrále ve Washingtonu měl den předtím pohřeb Ben Bradlee, dlouholetý šéfredaktor listu, spjatý s aférou Watergate. A i když se dalo očekávat, že se Washington Post bude Bradleeho odchodu hodně věnovat, způsob, kterým se toho nejen tento list, ale například také konkurenční New York Times a ostatní média chopily, byl velkorysý. Ale zároveň zcela adekvátní širšímu významu věci, nešlo o to, že by se jen sama média rozhodla oslavit svoji důležitost.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru