Nejméně 100 000 lidí v sobotu v Irsku demonstrovalo proti novým poplatkům za dodávky vody. Jde o jedno z opatření, která mají zemi pomoct se splácením mezinárodní úvěrové pomoci. Podle BBC se po celé zemi konalo téměř sto demonstrací, z toho zhruba dvacet v irské metropoli Dublinu.

Protestní pochody se konaly v rámci kampaně Right2Water (Právo na vodu) a byly jedněmi z největších od roku 2008, kdy země začala zvyšovat daně a omezovat výdaje kvůli finanční krizi. Experti Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF), kteří dohlíželi na záchranná opatření zahájená v roce 2010, Dublinu doporučili zavést daň z vody s cílem znovu získat kontrolu nad rozpočtovými deficity.

Dodatečné poplatky za vodu byly zavedeny od 1. října. Předpokládá se, že průměrnou irskou domácnost přijdou ročně na 278 eur (7730 korun). Desetitisíce lidí je však platit odmítají.

Náklady na údržbu vodovodního řadu dosud pokrývaly daně a poplatky městu, nikdo ale nekontroloval reálnou spotřebu vody. Vodárny a čistírny z dosavadních příjmů nedokázaly zajistit odpovídající kvalitu vody a v domácnostech tekla voda, která byla často špinavá a v některých případech dokonce kontaminovaná bakteriemi. I z tohoto důvodu nyní Irové odmítají za vodárenské služby platit.

Dalším důvodem je, že někteří si poplatky nemohou dovolit. "Jsem mladá vdova, stejně jako moje matka Ann. Přišly jsme sem říct, že už toho máme dost," popsala pro BBC Anita Stanleyová, která se s matkou zúčastnila demonstrace. "Nemůžeme si dovolit dávat víc."

Irsko se přestalo spoléhat na půjčky od EU a MMF loni a rozpočet na příští rok už se obejde bez vynucených škrtů.