Největší české bance (podle počtu klientů) meziročně klesl čistý zisk za prvních devět měsíců v roce o 2,2 procenta na 11,23 miliardy korun. Ve stejném období loni banka vydělala 11,48 miliardy korun.

Provozní zisk společnosti byl letos jen o něco málo nižší než loni, kdy banka vydělala více než 17 miliard korun. Za prvních devět měsíců v tomto roce to bylo 16,9 miliardy korun.

Podle společnosti v letošním roce vzrostl počet úvěrů díky zlepšující se ekonomické situaci v Česku. "I přes stále se zvyšující regulatorní požadavky jsme schopni uspokojovat rostoucí poptávku firem i domácností po financování jejich potřeb," uvedl ve zprávě o výsledcích Pavel Kysilka, předseda představenstva ČS.

Banka přijala o 2,4 procenta více klientských úvěrů v objemu 510 miliard korun. Společnost také uvedla, že její klienti si letos vzali více hypoték.

Celkový počet klientů banky ale letos do konce září klesl o 4,3 procenta. Od banky odešlo téměř 200 tisíc lidí. S tím klesl také počet sporožirových účtů o více než 10 procent. Naopak o 10 procent více stávajících klientů začalo využívat internetové bankovnictví. 

Ještě hůře je na tom celá mateřská skupina Erste. Rakouská společnost prodělala od ledna do konce září 554,2 milionů eur. V minulém roce přitom finanční skupina v tomto období byla v zisku 128 milionů eur. Analytici oslovení agenturou Reuters přitom předpokládali, že ztráta společnosti bude vyšší, a to 596 milionů eur. Za první tři čtvrtletí v letošním roce už skupina prodělala 1,48 miliardy eur.

"Faktory, které způsobily ztrátu jsou již dobře známy: nežádoucí jednorázové efekty a vysoké náklady na riziko vzniklé ve spojení s problémy v Maďarsku a v Rumunsku," uvedl ve zprávě o výsledcích společnosti její šéf Andreas Treichl.

Společnost je kótována na pražské burze. Od začátku dnešního obchodování, i přes oznámenou ztrátu, akcie firmy stouply o 3,36 procenta.

Ztrátu finanční skupina "táhne" už od druhého čtvrtletí. Způsobilo ji především navýšení rezerv ve zmíněných zemích. Maďarská vláda na tamní banky přenesla část ztrát, které postihly obyvatele s nízko úročenými hypotékami v cizích měnách. Forint totiž oslabil a vláda po bankách chtěla ztráty uhradit.

Rumunská vláda se zase snaží omezi špatné úvěry a navýšení bankovních rezerv podle skupiny taktéž negativně ovlivnilo výsledky společnosti v zemi.

Pro letošní rok Erste Group počítá s celkovou ztrátou ve výši až 1,6 miliardy eur. O té mluvila už v červenci, právě kvůli problémům na východě Evropy. Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku.