Při posuzování činností výzkumu a vývoje pro daňový odpočet musíme vycházet především ze dvou zákonů - č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, a č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Oba zákony uvádějí jen stručný výčet činností, u kterých lze uplatnit odpočet v rámci výzkumu a vývoje, a proto je nutné využít i dalších výkladových a legislativních dokumentů.

Mezi ty nejdůležitější patří metodický pokyn D-288, určený k jednotnému postupu při uplatňování uvedeného ustanovení zákona o daních z příjmů, dále doporučení Rady pro výzkum a vývoj k aplikaci metodického pokynu D-288 nebo zákon č. 527/1990 Sb., o vynálezech a zlepšovacích návrzích, a zákon č. 478/1992 Sb., o užitných vzorech.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nedávno vzbudil vlnu zájmu o problematiku daňového odpočtu nákladů na výzkum a vývoj případ společnosti Fortell z Lanškrouna, jejíž spor s finančním úřadem o oprávněnost daňového odpočtu na výzkum a vývoj momentálně leží u Nejvyššího správního soudu. Případ jasně ukázal, že pohled firem a správců daně na to, co je a není odpočitatelná položka na výzkum a vývoj, se diametrálně liší. Odborníci ze společnosti Deloitte Advisory proto připravili návod, který podnikatelům pomůže se ve změti zákonů a metodik pro jejich aplikaci zorientovat.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.