Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR dojednává poslední detaily pro start byznysu českých malých a středních firem v USA. První zahraniční privátní inkubátor ve spolupráci s AMSP ČR vytvořila úspěšná newyorská rodina Rausnitzových, vlastnící českého výrobce optických produktů Meopta. Na začátku října obě strany definitivně odsouhlasily podmínky, za jakých budou moci malé české firmy využít služeb inkubátoru. Ten umožní našim firmám sdílet v New York City kancelářské i výrobní prostory, administrativní a skladové zázemí.

Součástí projektu je právní servis, logistika na bázi pravidelných kontejnerových přeprav zboží z ČR do USA a vytvoření obchodní a marketingové strategie na trzích USA. Jedním z největších bene tů je zprostředkování konkrétních obchodních kontaktů. Šanci získat americkou vstupenku dostanou ty tuzemské společnosti, které již mají vlastní výrobek a ambice expandovat do USA, ovšem chybí jim dostatečné zkušenosti a kapitál. Inkubátor není omezen oborově ani produktově. Konečné slovo ve výběru budou mít podporovatelé projektu, Paul (na snímku), Gerald a David Rausnitzové, kteří do projektu vložili 10 mil. Kč na vytvoření administrativního zázemí a do každé vybrané firmy investují ročně další dva až čtyři mil. korun.

"Během půlroku chceme vybrat prvních pět firem, v příštím roce máme podobné plány. Hlavní výhodu spatřuji v dlouhodobých vztazích Paula a Geralda Rausnitzových s významnými byznysmeny a bankéři v USA. Chce-li někdo v Americe uspět, kontakty jsou základem. Zdaleka to ale nestačí. Pokud firma nemá konkurenceschopný produkt, nemá v USA šanci," říká Karel Havlíček, předseda představenstva AMSP ČR, a upřesňuje důvody, proč se asociace rozhodla směrovat české firmy do Ameriky: "Nehodláme brečet nad ztrátami v Rusku a místo mudrování nad sankcemi se snažíme firmám konkrétně pomoci. Spojené státy jsou logickou volbou, vztah s americkými firmami se bude v příštích letech posilovat i v důsledku chystané Transatlantické dohody o obchodu a investicích mezi EU a USA (TTIP)."

Podmínky pro všechny zájemce budou zveřejněny na webu www.amsp.cz, do konce ledna 2015 bude možnost se přihlásit, do konce března příštího roku proběhne vyhodnocování projektů zájemců.

Foto: archiv HN

Související