Centrum RODOS, které působí v rámci Národního superpočítačového centra IT4Innovations, vyvinulo systém analyzující aktuální dopravní situaci na vybraných silnicích v České republice. Systém se soustřeďuje na to, co zajímá řidiče nejvíce - kde jsou kolony, jak dlouho se v nich řidiči zdrží a případně kudy je efektivně objet.

Aplikace viaRODOS, která představuje aktuální dopravní situaci na vybraných komunikacích ČR formou jednoduché grafiky, je dostupná na adrese viarodos.cz. Informace jsou aktualizovány každou půlminutu, a poskytují tak věrný obraz situace na silnicích.

Informace ze systému viaRODOS se získávají především ze 130 tisíc referenčních vozidel, jejichž pohyb monitorují satelitní systémy. "Satelitními jednotkami, které dávají informaci o poloze a rychlosti v kroku jedné minuty, máme osazeno zhruba pět procent vozidel v dopravní proudu. To je dostatečné pokrytí k tomu, aby se jednak řídily dopravní proudy, jednak se kvalitně informovali řidiči. Jde o jeden z nejpřesnějších monitorovacích systémů dopravy v Evropě," říká dopravní expert Národního superpočítačového centra IT4Innovations Martin Hájek. Data z viaRODOS již nějakou dobu využívá i Národní dopravní informační centrum.

Aplikace nabízí i monitoring velkých měst - Prahy, Brna a Ostravy. Na interaktivní mapě si řidiči mohou zobrazit aktuální dopravní situaci v jednotlivých ulicích. Systém zobrazí veškeré kolony a také délku čekání s přesností na minuty.

Související