Nejkoncentrovanější "vpád" české kultury do Spojených států za poslední roky nastane při oslavách 17. listopadu. Kromě České filharmonie do USA míří také zástupci festivalu klasické hudby Dvořákova Praha a především rukopis Dvořákovy Symfonie č. 9 řečené Novosvětská. Ten do Ameriky v době, kdy se v tamním Kongresu chystá odhalení busty Václava Havla, veze Národní muzeum jako "poděkování za pětadvacet let svobody", jak vysvětluje jeho generální ředitel Michal Lukeš. "Jde o původní opoznámkovanou partituru, kterou Dvořák dokončil roku 1893 v New Yorku a pak se s ní vrátil do Čech. Minimálně od druhé světové války zůstala na našem území," říká Lukeš o partituře, která bude na pět dnů vystavena v newyorské Bohemian National Hall.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.