Zjistil to výzkumný tým profesorky Heleny Raclavské z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava během práce na projektu, který se zabývá dalším využitím popílku z energetických zdrojů. Pro vědce bylo skutečným překvapením, že mohou ze zbytků po spalování těžit cenné kovy nebo minerály jako kdysi prospektoři na Klondiku.

"Zirkon a stříbro jsme objevili v popílku, který vzniká při spalování nemocničního odpadu. Už jsme začali také zkoumat, kde se tam bere. Tak třeba zirkon je součástí barevných vršků na kanylách," objasňuje Helena Raclavská.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Těžit stříbro z horniny začíná být ekonomicky zajímavé, pokud ho získáte alespoň 100 miligramů z kilogramu suroviny. Z kila popílku přitom můžete dostat až 380 miligramů stříbra. Nebo třeba 600 miligramů zirkonu - drahého kamene používaného například do šperků.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.