Prezidenti mají v Česku ve srovnání s dalšími politiky méně možností, jak formovat veřejný prostor. Jedním z nástrojů je každoroční udílení vyznamenání. Při pohledu na tři různé prezidentské éry je patrná nejen zásadní odlišnost osobností Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana, ale také vývoj polistopadové společnosti.

HN porovnaly výběr nositelů "nejnižšího" vyznamenání - medaile Za zásluhy. Právě na jejím udílení je nejpatrnější osobní rukopis každého prezidenta. Řády T. G. Masaryka či bílého lva jsou udělovány za zcela mimořádné počiny v oblasti zásluh o stát či rozvoje demokracie. Medaile Za hrdinství je výslovně určena osobám, které zachránily jiné životy s nasazením toho vlastního. Udělení medaile Za zásluhy je nejvíce závislé na osobních postojích prezidenta.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.