Na Blízkém východě se vede válka, ve které ještě nepadl jediný výstřel. Přesto na obou stranách překypují emoce. Ve sporu jde o hummus, oblíbenou pomazánku z cizrny, kterou považují za svou snad všechny národy východního Středomoří, od Řecka až po Egypt.

První, byť jen pomyslný výstřel v této válce v roce 2008 vypálila Asociace libanonských podnikatelů. Vyzvala svou tehdejší ministryni, aby oslovila Evropskou komisi. Chtěli, aby EU chránila označení hummus jako tradiční libanonskou pochoutku podobně jako například řeckou fetu, italský parmazán nebo francouzské šampaňské. Kdyby se svým požadavkem uspěli, jako hummus by na území Evropské unie mohla být označována jen cizrnová pomazánka pocházející z Libanonu. Bezprostřední důvod? Stále větší úspěchy izraelských výrobců hummusu na rostoucím evropském trhu.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.