Říká se jí plachetnice, ryba, ledovce nebo brouk. Ve skutečnosti je nová budova Nadace Louise Vuittona uměleckým prostorem, kde se budou konat výstavy, koncerty i přehlídky módy. Od slavného amerického architekta Franka Gehryho si budovu nechal postavit Bernard Arnault, druhý nejbohatší Francouz a 46,5% akcionář luxusního koncernu Moët Hennessy Louis Vuitton (LVMH).
Arnault zadal Franku Gehrymu, aby vystavěl centrum umění, které oživí město, stejně jako se to stalo díky Guggenheimovu muzeu v Bilbau. Pařížská budova je od dneška otevřena veřejnosti. Aktuálně jsou zde k vidění expozice o vzniku a konceptu stavby a také díla ze sbírek Nadace Louise Vuittona či z Arnaultovy soukromé sbírky umění. 

Pařížská samospráva dokázala dát prostor odvážné autorské architektuře. Budova je soukromá, v roce 2062 přejde do vlastnictví města.Galerie stojí u dětského parku. Hravost a pohyb chtěl Gehry zachovat. 

Gehry se inspiroval se jak láskou k námořnictví, tak ve světě hmyzu.

Vnitřní skleněné konstrukce dodávala česká společnost Sipral Leopolda Bareše...

... Byla to pro ni prestižní zakázka v hodnotě více než 250 milionů korun. 

Foto: 5x Iwan Baan, Foundation Louis Vuitton

Z dalších realizací:

Tančící dům v Praze (1996) 

Guggenheimovo muzeum v Bilbau (1997) 

Walt Disney Concert Hall v Los Angeles (2003)

Mrakodrap 8 Spruce Street v New Yorku (2011)

Foto: Gehry Partners

Frank Gehry

Kanadsko-americký architekt Frank Gehry je považován za jednoho z nejvýraznějších, i když velmi kontroverzních tvůrců současnosti. Bývá mu vytýkáno, že si staví okázalé pomníky, jeho stavby se ale všude stávají turistickou atrakcí.

Foto: ČTK

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.