Větší absurditu si těžko představit. Celá západní civilizace bojuje se svým strachem ze smrti a umírání, českou společnost nevyjímaje, a zdravotní systém se vyhýbá finančnímu podílu na paliativní péči. Paliativa přitom není jen tišení bolesti, ale komplexní starost o člověka, který je už na cestě k poslední metě života. Ale málokterá společnost to doopravdy umí. Lidé více na západ od nás si dokážou starost o umírající zaplatit, ale často aby nemuseli "být u toho".

Zkušební projekt spoluúčasti VZP na paliativní péči je skutečně přelomová záležitost. Stejně jako podpora ministerstva zdravotnictví, které si uvědomuje, jak důležitá a hlavně - jak masová tato péče časem bude. Je ale zřejmé i to, že snesitelnější cestu umírání nebude nikdy úplně schopen celou zaplatit stát. Pokud by to tak bylo, znamenalo by to zvýšení zdravotního či sociálního pojištění, což většina společnosti spíše odmítne.

Nový projekt VZP, kterému se pracovně říká "mobilní hospice", je tak nejen prvním krokem k lepší a širší paliativní péči, ale je také sociálně-ekonomickým průzkumem v hledání odpovědi na otázku, jaká je cena tišení bolesti umírajícího člověka. Společenská, profesionální, finanční a hlavně osobní. Jistá naděje tu je. Vzhledem k tomu, že nikomu z nás se asi nechce umírat o samotě a bez blízké ruky, je docela dobře představitelné, že mobilní hospic bude nejen nejlevnějším, ale také sociálně nejpřínosnějším způsobem tišení. Abychom se vyhnuli všem těm děsivým obrazům z ústavu přestárlých, o něž je sice bazálně metabolicky postaráno, ale o blízkosti a lidské spoluúčasti nemůže být řeči.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru