Až dosud se o tom jen tiše spekulovalo, nyní se ale serveru Aktuálně.cz podařilo získat konkrétní důkaz.

Šéfka pražské buňky vládního hnutí ANO Radmila Kleslová, která patří k nejbližším spolupracovnicím ministra financí Babiše, inkasuje pravidelné odměny od Českých drah.

Server má k dispozici interní materiál, podle kterého státní dopravce posílá advokátní kanceláři Radmily Kleslové 40 tisíc korun bez DPH měsíčně. Obě strany přitom tají, za co konkrétně právnička peníze dostává a v jakých případech státní firmě pomohla. "Informace obchodního charakteru tisku poskytovat nemůžeme," řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

"To je pochopitelně předmětem advokátního tajemství mezi klientem a advokátem," reagovala stručně Kleslová. Na další dotazy už nereagovala.

Neodpověděla tak například ani na otázku, zda kromě ČD pracuje ještě pro další státní firmy nebo organizace.

Radmila Kleslová (51) spolupracuje s drahami od roku 2011. Její služby si tehdy objednala kancelář bývalého generálního ředitele Petra Žaludy. Kleslová dostala smlouvu na dobu neurčitou a dosud jí dráhy vyplatily minimálně 1,59 milionu korun.

Exředitel Žaluda si dnes nemůže vzpomenout, proč před třemi lety najal právě Kleslovou a co pro něj dělala. "Omlouvám se, ale na tuto záležitost si nepamatuji," vzkázal Žaluda.

Kleslová má navíc oproti dalším nasmlouvaným právním kancelářím zajímavou výhodu: podle interního materiálu ČD je jediná, jež inkasuje odměnu pravidelně každý měsíc. Naproti tomu ostatní nemají výdělek jistý. V jejich kontraktech je uveden pouze nepřekročitelný finanční strop za právní služby, ovšem firma nemusí tyto služby vůbec čerpat a platit za ně.

Radmila Kleslová je bývalá sociální demokratka a místostarostka v Praze 10, kde nedávno už v dresu ANO znovu uspěla v komunálních volbách. Do Babišova hnutí přestoupila začátkem roku a stala se hlavní personalistkou ANO v Praze.

Babišovi a jeho holdingu Agrofert pomáhala už v minulosti jako lobbistka. Využívala při tom bohaté kontakty v nejvyšších politických patrech, které nasbírala coby asistentka nynějšího zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka.

Před revolucí spolupracovala pod krycím jménem Lia s komunistickou rozvědkou. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to vysvětlovala mladickou nerozvážností.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.