V úterý opět neoslavíme den vzniku samostatného státu. Oslava předpokládá sdílení, empatii, sounáležitost. To vše zde ale chybí. Státní svátek bude použit jako běžný víkend. Což je příznačné, než abychom o svůj stát pečovali, používáme ho. 28. října to jen více vynikne.

Na nejvyšší úrovni je to vidět na skandálu kolem udělování státních vyznamenání. Miloš Zeman na Hrad nepozval rektory vysokých škol, kteří se mu nelíbí. Formálně nic neporušil, nemá povinnost zvát, tak nezve. Jenže stát není jen soustavou právních norem, pravomocí a povinností. Ty jsou jen nutnou, nikoli postačující podmínkou jeho existence. Podstata je jinde, v přirozeně vnímané sounáležitosti, ve všem, co jde nad povinnosti, nad formu. Například v ústavních zvyklostech či zvyklostech, jak se chovat kolem vyznamenání. A tady je vidět destruktivní role současného prezidenta.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru