Statitisíce demonstrantů protestovaly v sobotu v Římě proti plánované vládní reformě zákonů, které určují podmínky pracovního trhu.

Podle odborového svazu CGIL se naplnilo očekávání organizátorů, kteří předpovídali až milionovou účast.

Italský premiér Matteo Renzi navrhuje povzbudit podniky k příjímání dalších pracovníků tím, že jim usnadní propouštění a omezí práva a ochranu zaměstnanců v prvních letech zaměstnání.

Centrální římská náměstí v sobotu zaplnili demonstranti s rudými prapory a emblémy CGIL. Odborová centrála oznámila, že pro dopravu účastníků demonstrace z celé Itálie objednala 2300 autobusů. Nespokojené odboráře podle italského tisku dokonce přivezla loď a dva letecké speciály z daleké Sardinie.

"Naslouchá-li Renzi dobře, zaslechne silné signály většiny lidí, kteří chtějí pracovat pro tuto zemi a nesouhlasí s jeho politikou," prohlásil v televizi šéf strojírenských odborů Maurizio Landini. "Pokud skutečně chce tuto zemi změnit, musí to dělat s lidmi, ne proti nim," dodal.

Odbory požadují státní investiční podporu pro vytváření nových pracovních míst. "Jsme tady, abychom řekli, že s nejistotou v práci nesmíříme. Chceme investice do budoucnosti," znělo na demonstraci z jednoho megafonu.

Proti Renziho reformám se staví i někteří členové jeho vlastní Demokratické strany, podle nichž vláda pošlapává zaměstnanecká práva a neprospívá rozvoji italské ekonomiky.

Zemi sužuje vysoká nezaměstnanost. Většina prvních zaměstnání mladých lidí, u nichž je míra nezaměstnanosti 44 procent, je dočasná, bez záruk či výhod. Proti reformě se v Itálii protestuje už delší dobu, sobotní akce ale patří k vůbec největším.