Hnutí ANO slibovalo, že na pražský magistrát přinese změnu. Nové způsoby, nový styl, jinou, nepolitickou, odpovědnou politiku. Vznikající koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice ale nenaznačuje, že by se něco takového dalo očekávat. Součástí týmu, který by měl na pražský magistrát změnu přinést, jsou totiž lidé, kteří Prahu dlouhá léta spoluřídili nebo zpovzdálí mocně ovlivňovali.

Koneckonců pražské ČSSD stále vládne Petr Hulinský, který vyjednával všechny předchozí koalice, a v jedné byl dokonce náměstkem primátora. Podobně je na tom vyjednavač Karel Březina. Změnu přemýšlení o regionální politice tu lze těžko čekat. Tu by měl v radě města za ČSSD zajišťovat Miloslav Ludvík. Jenže i on byl od roku 2002 v zastupitelstvu hlavního města Prahy, tedy přesně v dobách, kdy Praze vládla koalice ČSSD a ODS. I Ludvík byl tedy u všeho důležitého, co se Praze hrubě nepovedlo a nad čím viselo podezření z korupce či přinejmenším nehospodárnosti. Ve vedení pražského ANO je zase Radmila Kleslová, která byla 20 let sociální demokratkou, seděla v kdejaké funkci, včetně Ústředního výkonného výboru ČSSD. I ona zná Prahu nazpaměť, včetně záhybů temných, do nichž ovšem, pokud je známo, za svého působení v sociální demokracii nijak intenzivně nesvítila.

Ani lídr Trojkoalice a předpokládaný člen rady města Petr Štěpánek není úplně nový vítr. V zastupitelstvu metropole sedí 12 let, tři roky, opět za primátora Béma, v radě města. Zkušenosti má i z dozorčích rad městských společností. Štěpánek sice platí za kritika bývalého vedení (ODS, ODS-ČSSD), jemuž se začalo říkat kmotrovské či mafiánské, přesto se nedá říct, že by se o starou politiku města nijak zásadně neotřel.

Není místo se tu podrobně probírat hlasováními všech, kteří kdy byli v radě či zastupitelstvu města, ale u lidí, kteří nyní sahají po vládě v Praze, aby konečně dali věci do pořádku, by to stálo za to. Každopádně nová pražská koalice až překvapivě silně vyrůstá ze stejného politického podhoubí, které mělo být ve volbách poraženo a navždy odsouzeno.

Jediným skutečně čerstvým větrem ve vedení města by tedy mohla být budoucí primátorka Adriana Krnáčová. Její výhodou i nevýhodou zatím je, že působí jako ženský politický klon Andreje Babiše. Až se zbaví předvolební nervozity a začne skutečně nezávisle pracovat, mohlo by být všechno trochu jinak. Ale jedna Krnáčová, byť v roli šéfky, sama na změnu stačit nebude. Leda by všichni ostatní političtí veteráni vystoupili ze svých politických stínů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru