Pro svůj projekt československého státu potřeboval TGM silnou ikonu, která nový, na moderních principech postavený stát propojí s historickou kontinuitou. Zcela logicky zvolil Pražský hrad, sídlo předchozích generací vládců Bohemie, kterým byla správa nad zemí propůjčena svatováclavskou korunou.

Pražský hrad se měl stát skutečným sídlem hlavy státu - rezidencí, úřadovnou, reprezentačním prostorem. Tomáš Garrigue Masaryk k projektu přizval výjimečného architekta, Jožeho Plečnika, původem ze Slovinska. Tomu se podařilo řadou na sebe navazujících úprav dát po staletí upozaďovanému královskému hradu velkorysost a moderní švih, aniž by utrpěla jeho historická podstata.

Pražské prostředí sice nakonec Plečnika vypudilo od nedokončené práce, přesto Hrad dokázal poznamenat svým výjimečným pojetím, vzpouzejícím se dobovým trendům. Na Plečnika posléze navazovali jeho epigoni, především Otto Rothmayer. A hlavně na něj navázal Václav Havel.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.