Evropský parlament schválil novou komisi v čele s Jeanem-Claudem Junckerem. Může tak začít pracovat hned od začátku listopadu.

Podporu Junckerově komisi vyjádřilo 423 europoslanců, 209 bylo proti a 67 z nich se zdrželo. 

Českou republiku v Evropské komisi zastupuje na dalších pět let bývalá ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Spravovat bude portfolio spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovnosti pohlaví. Jednotlivé kandidáty a portfolia najdete zde

"Právě jsem se stala členkou komise Jeana-Clauda Junckera, který mimo jiné velmi výrazně razí myšlenku, že z Evropské unie je potřeba připravovat pro Evropu chytrou legislativu, nepřidávat další zátěže a vše činit po dohodě s členskými státy, tak jak to ostatně předvídají základní smlouvy Evropské unie," uvedla v prohlášení Jourová.

Všeobecně se předpokládalo, že zákonodárný orgán EU Junckerův tým schválí. Schválení komisaři jsou v drtivé většině reprezentanty stran zastoupených ve čtyřech nejsilnějších politických frakcích 751členného Evropského parlamentu, jimiž jsou po květnových volbách lidovci (EPP), socialisté (S&D), Evropští konzervativci a reformisté (ECR) a liberálové (ALDE).

Zástupci frakce ECR dali před hlasováním najevo, že se hlasování zdrží. "My vaši komisi nepodpoříme, protože má federalistický program, který je v rozporu s naším programem," prohlásil v debatě před hlasováním český člen této frakce Jan Zahradil. "Obávám se, že vaše komise bude horší než ta (dosavadní) Barrosova," dodal.

Proti se rovněž postavili nacionalisté, euroskeptici, Zelení a levicová frakce GUE/NGL, jejíž členové těsně před hlasováním ukázali transparenty s nápisem "Ne úsporám".

Opačný názor mají zástupci nejsilnější frakce EPP. "Včasné schválení umožní komisi ujmout se svých úkolů již od 1. listopadu, to je dobrá zpráva. Situace v Evropě je vážná a každý den zpoždění při nasazení nových komisařů je vysoká ztráta pro všechny," komentoval schválení Evropské komise český europoslanec a předseda právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda z EPP.

Juncker ve svém středečním vystoupení představil nové komisaře i program komise. Prohlásil, že komise bude političtější a efektivnější. U některých kandidátů na eurokomisaře pozměnil jejich portfolio. Například maďarskému eurokomisaři Tiboru Navracsicsovi, který povede školství, kulturu a mládež, odebral agendu občanství. Komentoval také to, že z 27 komisařů je jen devět žen. "Nyní máme devět žen, ale pořád je to směšné vzhledem k celkovému počtu komisařů," prohlásil Juncker.

Věnoval se také například hrozbě Islámského státu, navrhovaným opatřením na Ukrajině, problémům imigrace nebo ebole. "Nemám pocit, že bychom od počátku této epidemie reagovali odpovídajícím způsobem," kritizoval Juncker. Náležitě jednat podle něj EU začala až poté, co byl vir zavlečen do Evropy.

Jeho vystoupení komentoval na sociální síti Twitter český eurokomisař Pavel Telička (ANO):

Oproti původnímu návrhu na personální obsazení komise došlo postupně k několika změnám. Místo slovinské kandidátky Alenky Bratušekové, která měla být místopředsedkyní komise, ale příliš nezvládla slyšení a nezískala podporu příslušných výborů, je v komisi Violeta Bulcová. 

Bulcová ale povede dopravu, kterou měl mít původně na starosti slovenský komisař Maroš Šefčovič. Podle nového složení je Šefčovič místopředsedou pro energetickou unii.

Evropskou komisi zatím europoslanci vždy, navzdory výhradám ve výborech, schválili. Hrozícímu odmítnutí předešel předseda končící komise José Manuel Barroso v říjnu 2004, kdy těsně před hlasováním v plénu EP návrh stáhl. 

Čtete rádi IHNED.cz? Klikněte a podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová Lupa 2014. Děkujeme!