V superčistých laboratořích brněnského Národního centra tkání a buněk se rodí unikátní projekt, který by mohl zachránit tisíce nemocných. Tým vědců ze tří špičkových ústavů tam vyvíjí cévy ze zkumavky, které jsou nemocnému vyrobeny na míru.

Jde o to, že v Česku je čím dál větší "poptávka" po umělých cévách. Nejčastěji je potřebují cukrovkáři nebo lidé s vysokým krevním tlakem, jejichž cévy jsou náchylnější k poškození. Na infarkt ročně zemře přes deset tisíc Čechů. Přestože lékaři dokážou nemocnou cévu nahradit umělou, pacientovo tělo ji nemusí přijmout.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Na infarkt ročně zemře přes deset tisíc Čechů.
  • Ne vždy dokáže tělo pacienta přijmout umělou cévu.
  • Vědci společně s lékaři proto vyvíjí cévy vytvořené zčásti z pacientových buněk.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.