Úspěch Františka Čuby v senátních volbách jistě potěšil prezidenta Miloše Zemana, který svého přítele pokládá za reinkarnaci Tomáše Bati na Zlínsku. A zjevně tomu věří i zlínští voliči. Ale pokud bychom měli hledat novodobého Baťu, tak spíše než na Zlínsku raději v Jablonci, kde šéf Jablotronu Dalibor Dědek oznámil, že chce od příštího roku otevřít elitní technickou střední školu.

Nikdo nemůže popřít, že se Čuba v 80. letech v celém socialistickém bloku přiblížil nejblíže pravému významu sousloví "reálný socialismus" - dobře zásobené obchody, sociální péče, jízdné zdarma, dostupné byty. Ale to nemělo nic společného se základními premisami batismu. Baťa svůj rodinný podnik vlastnil, stejně tak Dědek vlastní Jablotron. Čuba družstvo jen ovládal. Baťa či Dědek své produkty dokázali uplatnit v kapitalistické soutěži. Čuba sice také expandoval do zahraničí, ale základem byl domácí trh sešněrovaný plánovací komisí, od které si Čuba vždy dokázal zajistit dostatek zdrojů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.