Málo se ví, že rocková skupina The Swans, která v pondělí vystoupí v pražském Lucerna Music Baru, hrála v Praze poprvé ještě za totality. Tehdy aktivisté Jazzové sekce ve spolupráci s anglickou agenturou a vydavatelstvím Rough Trade pořádali ilegální koncerty zahraničních kapel díky tomu, že Československo dávalo čtyřiadvacetihodinová průjezdní víza. Využívala je dokonce řada světově známých umělců, když přejížděli ze severního Německa do Rakouska nebo na Balkán. Na hranicích sice celníci zkontrolovali obsah mikrobusu a zapečetili nákladový prostor, ale vždy se našel nějaký způsob, jak aparaturu vytáhnout ven, na smluveném místě zahrát a ráno zmizet za hranice. Pokud se o tom StB dozvěděla, tak až v době, kdy byla kapela dávno mimo dosah.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.