Stále marně pátrají ruští záchranáři už deset dnů po vrtulníku, který beze stopy zmizel na jihu Sibiře, v Tuvské autonomní republice, a to i s tuctem lidí na palubě.

"Desátý den pátrání skončil bez výsledku. Tři letouny se vrátily na základny, 14 pozemních skupin pokračuje v nepřetržitém hledání," napsala dnes agentura TASS s odvoláním na republikové ministerstvo pro mimořádné situace.

Až dosud se nenašla ani nejmenší stopa, kde vrtulník Mi-8 mohl nouzově přistát, popřípadě havarovat. Mezitím vše pokryl čerstvý sníh, který napadal až do výše kolen. Sníh současně ztěžuje pohyb pozemních pátracích hlídek.

Záchranáři na zemi a ze vzduchu už pročesali oblast o rozloze více než 33 000 čtverečních kilometrů, což je však stále méně než polovina plochy, kterou je třeba zkontrolovat. Celková plocha dvou okresů, v nichž se pátrání vede, odpovídá téměř rozloze Česka. Do pátrání je zapojeno 428 lidí s 85 kusy techniky.

Vrtulník Mi-8 s 12 lidmi na palubě se pohřešuje od 10. října. Let byl věnován snímkování.

Loni v květnu se na Uralu našly trosky letounu An-2, který se pohřešoval skoro celý rok, i s pilotem a tuctem pasažérů. Záchranným týmům se letoun nepodařilo najít a po čtyřech měsících bylo oficiální pátrání zastaveno.

Média měla podezření, že let následoval po alkoholovém dýchánku, aby si účastníci zarybařili nebo navštívili saunu. Trosky i s ostatky 13 obětí katastrofy nakonec našli dva lovci v bažinách nedaleko Jekatěrinburgu. 

Související