Bohatých lidí na světě přibývá. Totéž platí i pro Česko, kde loni meziročně stoupl počet dolarových milionářů bezmála o osm procent na 19 400 lidí. Na celém světě je v současnosti už víc než 13,7 milionu těch, kteří mají jmění ve výši nejméně jednoho milionu dolarů a zároveň mohou tyto peníze investovat. Oproti předchozímu roku tak milionářů přibylo téměř o 15 procent. Investovatelné celosvětové jmění se tak dostalo na rekordních 52,6 bilionu dolarů. 

Vyplývá to z výsledků studie World Wealth Report společnosti Capgemini a RBC Wealth Management. Studie každoročně sleduje vývoj počtu milionářů a jejich vnímání situace na trhu. 

"Od roku 2000 jsme tak loni zaznamenali druhý nejúspěšnější rok v nárůstu dolarových milionářů. Rostlo také celkové světové bohatství," komentoval studii Zdeněk Přibyl, výkonný ředitel Capgemini v Česku.

Za výrazným nárůstem množství milionářů stojí podle Přibyla zejména dobré výsledky na světových akciových trzích i zlepšení celosvětové ekonomiky. "Velmi důležité je, že se ukazuje, že vzrůstá mezi milionáři důvěra jak v trhy, tak i v regulátory," dodal Přibyl s tím, že investoři již začínají měnit investiční strategie a opět investují víc do rizikovějších produktů, které ale zároveň umožňují i vyšší růst a zisky. Stále víc rostou i alternativní investice, nejvíc je to patrné na Středním východě a v Africe.

Studie sleduje údaje v 71 zemích včetně Česka a její součástí je i průzkum mezi 4400 milionáři. 

Jednoznačně nejvíc jich žije v Severní Americe, tu ale velmi rychle dohání Asie. Loni tam počet nejmajetnějších stoupl v meziročním srovnání více než o 17 procent. Mezi oběma regiony je nyní rozdíl už jen deset tisíc milionářů.

Lídrem žebříčku jsou USA, kde žijí víc než čtyři miliony dolarových milionářů. Na druhé příčce v jejich počtu je s 2,3 milionu Japonsko. Třetí je pak s velkým odstupem Německo, ve kterém žije 1,1 milionu těchto nejbohatších lidí. Čína uzavírá silnou čtveřici se 758 tisíci milionářů. Celkem žije v těchto čtyřech zemích 60 procent všech dolarových milionářů na světě. 

Autoři studie očekávají, že celosvětové bohatství dolarových milionářů bude dál růst a do roku 2016 se dostane na 64,3 bilionu dolarů. To bude znamenat proti roku 2013 nárůst o 22 procent, a šlo by tak o dalších 12 bilionů dolarů. 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru