O víkendu se při volbách rozdělovalo 62 tisíc míst zastupitelů. Za hnutí Úsvit uspělo 69 lidí, a to hlavně na Zlínsku, kde Okamura od dětství pobývá. Například v Praze volilo Úsvit jen jedno procento lidí. Do 2. kola senátních voleb navíc nepostoupil žádný kandidát tohoto hnutí.

Okamura je ale přesto spokojený. A stěžuje si především na to, že veřejnoprávní média mu nedávají dostatečný prostor. Vadí mu také, že novináři z něj dělají rasistu. "Vždyť já sám jsem napůl míšený z Asie a moje bývalá manželka je Japonka, takže mám tříčtvrtečního syna. Já jsem v životě nic rasistického neřekl," tvrdí Okamura v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Co se podle vás stalo, že Úsvit dosáhl tak mizivého výsledku?

Tak ono se nestalo přece vůbec nic. Existujeme rok. Hnutí ANO existuje čtyři roky a vzpomeňte si, když po dvou letech činnosti kandidovalo do Senátu, tak neuspěl ani jeden kandidát. Takže já to srovnávám s vývojem subjektů, které tu cestu před námi už absolvovaly.

To znamená, že hnutí, které existuje rok, buduje regionální struktury. V tuto chvíli jsme získali asi 60 zastupitelů na různých místech Česka, tedy z nuly šedesát. Za rok se zázrak samozřejmě udělat nedá.

Před necelým rokem jste se ale dostali do sněmovny, lidé vás evidentně výrazně podporovali. Něco se tedy muselo zlomit, když jste získali pouze 69 zastupitelů ze 62 tisíc.

Postavili jsme jenom 101 kandidátek. Mohli jsme jich postavit mnohem víc a mohli jsme obsadit i všechny kandidátky do Senátu, to by nebyl problém... Ale chtěl jsem tam mít lidi, které známe.

Je také pravda, že když jsme v opozici, tak máme nesrovnatelně menší mediální prostor. Na druhou stranu nejsme strana, která by se chtěla do médií dostat tím, že by například jako pan Kalousek říkala vulgarity.

ODS a KSČM jsou také v opozici a jsou vidět víc než vy.

Ty už ale existují léta. V podstatě strana, která existuje nejkratší dobu, tedy TOP 09, mimo Prahu také výrazný úspěch v komunálních volbách nemá. Je vidět, že regionální struktury je třeba budovat...

Nicměné popularita vašeho hnutí i v průzkumech klesá.

V posledním průzkumu TNS AISA, který jsem viděl, jsme měli šest procent.

Já ale viděl i průzkumy, kde jste měli kolem dvou procent.

Tak ten jsem viděl jeden. Byl od CVVM, který je spřízněný se sociální demokracií, jak mi kuloárně všichni říkají. Jinak všechny ostatní byly okolo pěti šesti procent. A znovu říkám – vzpomeňte si, jak po dvou letech vypadalo hnutí ANO, a to mělo miliardáře za zády.

Jenže vy jste teď už rok ve sněmovně, tedy v nejvyšší politice...

Problém je ale skutečně i v tom, že máme velmi malý mediální prostor, který ve veřejnoprávní televizi neodpovídá množství hlasů, jež jsme dostali ve volbách. Do pořadu Václava Moravce jsme byli pozváni jenom jednou za celý rok. Přestože je to veřejnoprávní televize, tak se vůbec nechová veřejnoprávně. O Českém rozhlasu ani nemluvě. 

A když už do ČT výjimečně pozvaný jsem, tak mi pořád skáčou do řeči. Nemůžu ani doříct myšlenku, což je taky zvláštní. Na to jsem před vstupem do politiky nebyl zvyklý.

A řešíte nějak, že vás do veřejnoprávních médií nezvou?

On je problém, že Úsvit nemá žádného člena v radě ČT a ČRo. Nemá to kdo vedení veřejnoprávních institucí vysvětlit, že by mělo dodržovat volební výsledek.

Můžete přece přes radu podat stížnost.

No tak jasně, ale já myslím, že v demokratické společnosti, která u nás nepanuje... Já jenom říkal, že i tento mediální faktor je velmi zásadní. Kolega Babiš velice správně říkal, že je rád, že je ve vládě, protože když se podívá na mě, tak vidí, že nedokážu nic prosadit. Na mě nikdo nereaguje, protože jsem v opozici.

My plníme program, navrhujeme zákony, které jsme slíbili, dodržujeme protikorupční program. Ač to vyhodnotí nějaká Rekonstrukce státu, tak je to marné. Lidem je to úplně jedno.

Máte teorii na to, proč vás novináři ignorují?

No oni nás neignorují, ale dávají nám prostor, jen když jde například o nevěcná témata. Rádi bychom ale ve veřejnoprávních médiích mluvili o zákonech, stejně jako ostatní strany. Tam to ale řídí Rada ČT a ČRo, kterou jmenuje sněmovna, to znamená vládní většina. Tak je zcela evidentní, že je to skutečně nevyvážené, zpolitizované. Že nás k Václavu Moravcovi pozvali jen jednou za rok, to je opravdu pozoruhodné, to musíte uznat.

Ale rada přece nezve hosty do Otázek Václava Moravce, to zve dramaturgie...

To jo, ale rada má dohlížet na to, aby se dodržoval zákon. Já nemluvím o zvaní, já mluvím o tom, aby se dodržovaly zákony. I když navrhujeme věci v souladu s programem, nikdo se o tom nedozví... Nicméně budeme bojovat za náš program dál, nic jiného mi nezbývá, voliči musí vše vyhodnotit. Tak jako to vyhodnotila Rekonstrukce státu. Ale občanům je to zřejmě jedno. Tak já nevím, mám začít lhát? Mám začít populisticky něco říkat jen tak? Ale to se mi teda moc nechce.

Určitě taky nevnímám kladně, když některá média o mně píšou, že jsem rasista nebo že mám rasistické sklony. Vždyť já jsem napůl míšený z Asie a moje bývalá manželka je Japonka, takže mám tříčtvrtečního syna. Já jsem v životě nic rasistického neřekl. Protože mně je úplně jedno, kdo je jaké rasy. Evidentně lidé nemají argumenty vůči našemu programu, protože já proti němu už rok žádné neslyšel.

Neoznačili vás za rasistu kvůli výrokům o romském táboru v Letech? (Okamura řekl: Mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež. Byl tu pracovní tábor pro osoby, které se vyhýbaly řádné práci. - pozn. red.)

Ne, označili mě tak poté, co jsme při kampani do europarlamentu převzali plakát ze švýcarského demokratického referenda. Ale co měl společného s rasismem, to jsem nepochopil. Už v úvodní tiskové zprávě jsem vysvětlil, že ta černá ovce je jako černý pasažér, černá ovce v kolektivu, pořad Černá ovce v České televizi. Přesto to někdo překroutil. Vždyť já naopak byl obětí rasismu, mně se celé dětství všichni posmívali – do doby, než jsem se stal známým.

Nicméně výroky o táboru v Letech vám taky nepomohly...

Kdyby se mě na to neptaly Parlamentní listy, tak mě by ten problém vůbec nezajímal. Odpověď mi připravoval můj poradce, protože já nemám čas na tyto složitější odpovědi. A já jsem mu ještě říkal, že to bude citlivé téma. Tak to ozdrojoval pěti zdroji.

Mě ten problém vůbec nezajímá, se přiznám. Ať to rozhodnou historici a ať nám řeknou, jak se má tábor nazývat. A já to podle toho budu říkat. Pro mě není problém nějaký holocaust a tohle, to samozřejmě odsuzuji. Opravdu jsem byl překvapen, jaká antikampaň se může strhnout. Když to řekne Jandák jako ministr kultury, tak ho nikdo neocituje. Když to řekne Klaus, tak to bylo každému taky jedno. A najednou to řekne Okamura a cílem je pouze skandalizovat.

Ve volbách vám tedy uškodila i média. Tím, že vás skandalizují...

Já bych to řekl jinak. Škodí nám to, že ve veřejnoprávních médiích nedostáváme ekvivalentní prostor informovat voliče o programu. Nedostáváme zákonný prostor.

Ale přece i články o rasismu vám škodí...

Škodí lež. Škodí jakákoliv lež. Ať se píše pravda. Pakliže já jsem v životě neřekl nic rasistického, nikdy jsem neříkal černý, bílý, žlutý, tak je samozřejmě s podivem, že média dělají z polovičního Japonce rasistu.

Jak se díváte na srovnání, že Úsvit se podobá Věcem veřejným?

Já Věci veřejné neznám.

Neznáte?

Já znám jen ten název. Já nevím, co to je za stranu. Vždyť já její strukuturu vůbec neznám, já nevím, co za tím bylo. Takže vám nemůžu odpovědět, protože to nemám s čím srovnat.

Myslím to tak, že Věci veřejné se taky překvapivě dostaly do sněmovny a pak v komunálních volbách získaly jen kolem stovky zastupitelů a postupně upadaly v zapomnění...

No pozor, já nevím, jak oni to měli, ale já se nejdřív dostal do Senátu a až pak jsme se dostali do sněmovny.

Takže se podle vás nemůžete srovnávat...

Já Věci veřejné neznám, já znám jenom ten název, takže nemůžu srovnat. Upřímně, neznám ani jejich program. Já nevím, co na tohle srovnání odpovědět.

Co čeká Úsvit teď?

Zaprvé budeme budovat regionální struktury, které pomůžou k tomu, aby byla větší osvěta o přímé demokracii. Dále budeme trpělivě pokračovat v předkládání našich návrhů v souladu s programem. A trpělivě vysvětlovat, co za změny je potřeba, aby se země dostala z krize. Hlavně z krize důvěry občanů, která se projevila i v nízké volební účasti.

Úsvit například jako jediný hlasoval proti služebnímu zákonu. Lidem ale asi nevadí, že nově budou ve státě političní tajemníci, že výběrová řízení na všechny zaměstnance budou pod politickým dohledem. Každému je to jedno, média to ani nenapíšou. Já bych opravdu chtěl od nějakého novináře slyšet, že jsme nedodrželi program. My jedeme podle programu, vyhodnotily to i nezávislé organizace.

Vy se oháníte Rekonstrukcí státu, ale to hodnocení psala i Transparency International, na kterou jste podal trestní oznámení a odmítáte se s ní bavit...

Ona je to jedna z asi třiceti organizací, nebo kolik jich v Rekonstrukci státu je. Kdyby to vyhodnocovala pouze Transparenecy International, tak na ně kašlu, tak jim nevěřím v ničem, to je jasné.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se