Hnutí ANO dostává první lekce z reálné komunální politiky. Už během nedělní noci zůstalo coby vítěz voleb vyšachované z jednání o budoucí vládě v Olomouci. Na koalici se tam za zády Babišova hnutí dohodly zavedené strany.

Zdá se, že ani v řadě dalších velkých měst nedojde k zopakování koaliční spolupráce na vládní úrovni. Byť o ní šéf ČSSD Bohuslav Sobotka i lídr ANO Andrej Babiš hovořili.

Jenže Sobotka svůj pohled poněkud upravil. "Když vyhrajete volby, a vyhrajete je navíc těsně jako nyní hnutí ANO, musíte dobře vyjednávat a nesmíte se chovat arogantně. Jinak se může stát, že se ostatní domluví proti vám. ČSSD takovou situaci zažila opakovaně, před čtyřmi lety v Olomouci i na sněmovní úrovni - a nikdo tehdy nad ní slzy neronil," prohlásil v pondělí Sobotka.

Vítězné ANO bylo v Olomouci ochotné ČSSD pustit funkci primátora, kterou požadovala. "Sociální demokraté nám sdělili, že to projednají. Poté zavolali, že už jsou domluveni," říká šéf olomoucké organizace hnutí Milan Feranec. Pátému největšímu městu budou vládnout sociální a občanští demokraté, TOP 09 a lidovci. "ČSSD se spojila s kmotry, kteří v Olomouci čtyři roky kradou," komentoval to na Twitteru Babiš.

Vzpoura poražených

Kromě Olomouce jeho uskupení hrozí, že městům nebude navzdory vítězství vládnout například také v Českých Budějovicích, Plzni nebo Jihlavě. "Pokračovat ve stávající spolupráci má výhodu v tom, že znáte lidi, s nimiž jste dosud město řídili. Navíc takový postup neznamená žádné zásadní změny pro úřad," zamýšlí se plzeňský lídr sociálních demokratů Martin Zrzavecký. V dosluhující radniční koalici ČSSD a ODS je náměstkem primátora pro ekonomiku.

Nevylučuje ale ani kopírování vládního uspořádání, tedy spolupráci s ANO a lidovci a některou z dalších menších stran. "Je třeba to potěžkat na miskách vah," dodává Zrzavecký.

V Českých Budějovicích zase vyjednavači předběžně dohodli koalici ANO, ČSSD a lidovců. Dohoda je ale prozatím nejistá, protože se lidovcům nelíbí nabídka pouze jednoho neuvolněného radního. Znovu se strany sejdou na jednání ve čtvrtek.

V noci na úterý se ANO dohodlo například na koalici v Chomutově. Příští čtyři roky ho bude vést společně s hnutím PRO Chomutov a komunisty. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu budou mít 22 křesel. Kandidátem na primátora bude lídr vítězného hnutí PRO Chomutov Daniel Černý. 

Ani hnutí ANO ale ve všech městech, kde zvítězilo, neplánuje vládnout se sociálními demokraty a lidovci. Téměř jistě se tak stane v Ostravě. Babiš prohlásil, že v třetím největším městě jeho lidé se sociálními demokraty do koalice nepůjdou, a následně to potvrdil i ostravský předseda hnutí. ANO tedy bude tamní radnici pravděpodobně ovládat s místním uskupením Ostravak a některou z menších stran.

Podobně v Brně zatím vše směřuje ke koalici babišovců s lidovci, zelenými a hnutím Žít Brno - tedy bez sociálních demokratů. V Kroměříži se hnutí nově dohodlo s koalicí lidovců, ZVUK 12 a nezávislých. Druhá ODS končící starostky Daniely Hebnarové jde spolu s Volbou pro Kroměříž a komunisty do opozice. 

Místní hnutí bez podmínek

Oslovování místních uskupení ostatně může být pro ANO cestou, jak některá města ovládnout bez pomoci vládních stran. "Samozřejmě bychom s hnutím ANO rádi uzavřeli koalici a dostali se do centra dění," říká senátor a zastupitel za uskupení Ostravak Leopold Sulovský. Navíc dodává, že pro jednání o koalici nemají žádný seznam programových nebo personálních požadavků, z nichž by nehodlali uhnout. "Komunální politika není o barvách, ale především o vůli něco skutečně udělat," zdůrazňuje Sulovský.

V Jihlavě zase může mít důležité slovo Forum Jihlava, a ani jeho představitelé si nekladou podmínky. "Jdeme prostě na návštěvu, budeme poslouchat a povídat si o tom. Jsme otevření a čekáme na nabídky," říká Milan Kolář z Fora. I na Vysočině se však mohou proti vítěznému ANO dohodnout strany, které v Jihlavě dosud vládnou - tedy občanští a sociální demokraté spolu s lidovci.

Obě nejsilnější vládní strany se pak společně chystají obejít vítěze voleb v Liberci. ANO a ČSSD tam chystají koalici spolu se Starosty, a jasný vítěz hlasování Změna pro Liberec tak nejspíš skončí v opozici. "Přijde mi na hlavu, že by ANO zrovna naše nestranické hnutí mělo poslat do opozice a k moci vytáhnout místní ČSSD," rozčiluje se lídr Změny Jan Korytář.

Související