Přestože se jméno Jeana Tiroleho už roky objevuje v odborných tipech na Nobelovu cenu za ekonomii, jak by ji mohl dostat? Jde přece o ocenění, které se tradičně uděluje americkému ekonomovi po šedesátce. Navíc Tirole není žádnou hvězdou ani doma ve Francii.

Zatímco třeba nynější šéfekonom Mezinárodního měnového fondu Olivier Blanchard se veřejně pře s modlou pařížské levice Thomasem Pikettym, komu hodit hlas v prezidentských volbách, toulouský profesor ekonomie Tirole takřka absentuje ve veřejné debatě. Přesto nakonec výroční cena Královské švédské akademie míří za nepříliš americkým, nepříliš starým a nepříliš veřejně známým ekonomem. Tiroleho přínos je však nesporný: zatímco ostatní se přou, kdo a jak by měl vládnout, Tirole přemýšlí, jak vládce efektivně regulovat.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru