Na začátku byla kniha o pěstování hlívy ústřičné. Tu dostal Petr Zeman od své manželky v roce 1992. Začal podnikat a pěstovat houby. Dvakrát zkrachoval, a znovu se postavil na nohy. Nyní vede firmu České houby s více než sedmi desítkami zaměstnanců a ročním obratem téměř 140 milionů korun. Právě tato společnost ze Soběslavi vyhrála v soutěži Vodafone Firma roku v Jihočeském kraji.

"Pro porotu byla jednoznačným favoritem především kvůli vytrvalosti a odhodlání majitelů," řekla k výsledku Silvie Pánková z Vodafonu. České houby jsou rodinná firma, která dodává pro velké obchodní řetězce, jako jsou Tesco, Ahold nebo Makro.

"Za náš největší úspěch považuji, že jsme se dokázali vyvinout z garážové firmy v nejmodernější a největší společnost svého druhu na českém trhu," uvedl majitel firmy, která se věnuje výhradně přírodnímu pěstování hub bez použití chemie. Nyní chystá další růst a do konce roku chce o třetinu zvýšit počet zaměstnanců na celou stovku.

Také druhé místo obsadila rodinná firma. Hojdarovi otevřeli svůj Šumavský pivovar sice teprve před čtyřmi roky, ale za tu dobu se již majitelům podařilo ve Vimperku navázat na tamní tradici vaření piva. Dnes malý pivovar nepůsobí už jen regionálně, ale dodává i do prestižních restaurací v Praze.

Zcela z jiného oboru je pak další rodinná firma Aksamite, která obsadila třetí příčku. Na jihu Čech vyrábí již 22 let sedací soupravy a daří se jí prosadit v konkurenci levného dovozu. "V restituci nám vrátili bývalý statek s hospodářskými budovami. Byl sice v dezolátním stavu, ale podařilo se nám zde umístit výrobu sedacích souprav," vzpomínal na začátky podnikání majitel Aksamitu Vladimír Bláha. Dnes zaměstnává přes čtyřicet lidí a křesla dodává i na zaoceánské lodě.

Firmy a živnostníci 2014

Krajská firma roku

1. České houby - pěstování hub 
2. Hojdarovi - pivovar a restaurace 
3. Aksamite - nábytkářství

Krajský živnostník roku

1. Blanka Milfaitová - marmelády 
2. Rehana Ježková - oděvní výroba 
3. Antonín Chrapan - sklář

Po celém světě má zákazníky i Blanka Milfaitová, která zvítězila v Jihočeském kraji v soutěži GE Money Bank Živnostník roku. Mladá podnikatelka, která má na šumavské samotě malou manufakturu na výrobu marmelády, nadchla porotu nebývalou energií.

"Dokazuje, že se dá podnikat i v oblastech s omezenou infrastrukturou a možnostmi," doplnil Vladimír Komárek z GE Money Bank. Pro Milfaitovou nejde zdaleka o první ocenění. Její výrobky se pyšní titulem nejlepší marmelády na světě a řadou dalších cen.

Sama ovšem za největší úspěch považuje to, že se rozhodla zpomalit a už neusiluje o nová prodejní místa od Japonska po Ameriku. "Máme na půl roku dopředu vyprodáno a mohli bychom prodat i dvacetkrát víc, než vyrobíme. Ale to není naše cesta," říká dnes Milfaitová.

I druhou příčku obsadila podnikatelka. Rehana Ježková z Tábora se zaměřuje na netradiční textilní výrobu. Vyrábí a prodává oblečení, jež je určené pro rodiče, kteří nosí děti v šátku nebo nosítku na těle. "Prodávám do Anglie, na Slovensko, do Německa, Belgie, Švýcarska," vypočítává podnikatelka s tím, že zároveň i rozšiřuje kolekci, chce nabrat zaměstnance a oslovit ještě větší trh. Právě tím, že si našla příležitost v malém segmentu textilní výroby a podařilo se jí za krátkou dobu dostat na zahraniční trhy, zaujala porotu.

První trojici uzavírá Antonín Chrapan, který vlastní malou sklárnu a věnuje se tradičnímu broušení užitkového skla.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se