Když před rokem vyšel Průvodce protektorátní Prahou, vzbudil senzaci. A nejen tím, že kniha bez zjevných literárních ambicí (jde vlastně jen o nesmírně podrobný seznam adres a událostí) získala ocenění Kniha roku Magnesia Litera. Je to fascinující čtení, jehož autorem navíc není vystudovaný historik. Jiří Padevět, geodet, knihkupec a šéf nakladatelství Academia, si sedl do archivu a – řečeno s jednou otravnou kampaní – prostě to napsal. Vznikla velká kniha, ve které lze dohledat prakticky vše, co se během protektorátu dělo v okolí vašeho bydliště, vaší práce nebo prostě v místech, která vás zajímají. A mezitím už autor dopsal daleko temnější Krvavé jaro 1945.

Přesto, nebo právě proto má Jiří Padevět fantastický smysl pro černý humor, patrný skoro z každé jeho věty. Mluví tiše, ale je vidět, že bude v jádru asi veselá povaha. Což je zvláštní už vzhledem k tomu, co se během své práce dozvěděl o lidském druhu.

HN: Překvapil vás ohlas, který Průvodce protektorátní Prahou vyvolal?

Spíš potěšil. Především jako šéfa nakladatelství, protože na knihu tohoto druhu se prodává až neuvěřitelně. Jsem prostě rád, že máme úspěšný titul. A jako autorovi mi Magnesia Litera udělala radost, ale jinak už Průvodce protektorátní Prahou skoro nevnímám. Napsal jsem, odevzdal jsem, a když vyšla, už jsem pracoval na další.

HN: Jak vás coby nehistorika napadlo udělat zrovna průvodce protektorátem?

Byla to náhoda. V Norimberku jsem si jednou koupil válečného průvodce městem, který v Německu vychází jako edice a existuje pro každé významné město. Tak jsem si řekl, že něco takového napíšu o Praze. Bláhově jsem se domníval, že osmdesát stránek malého formátu bude hračka, dám k tomu fotky a průvodce pro turisty je hotov. Tak jsem začal s nejznámějšími místy – pankrácká věznice, Heydrichova zatáčka... A jak jsem ty příběhy začal popisovat, tak ony prostě pokračovaly jinam, na další místa, k dalším lidem, k dalším příběhům...

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.