Hlavní město Austrálie Canberra je nejlepším místem k životu. Ve své nové zprávě to tvrdí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která seřadila celkem 362 regionů z 34 členských států do žebříčku, v němž vzala v potaz devět různých kritérií.

Hodnocena tak byla například bezpečnost, průměrný příjem obyvatel, životní prostředí a nově i přístup k dostupnému a kvalitnímu bydlení. V každoročním žebříčku ekonomicky vyspělých zemí světa letos v květnu počtvrté zvítězila Austrálie, jejích pět měst se nyní umístilo i v desítce nejlepších regionů k životu.

Na druhém konci žebříčku se naopak nacházejí regiony v Mexiku, které obsadily všech deset nejhorších míst. Kromě Mexika se mezi nejhůře umístěnými státy OECD nachází Turecko, Maďarsko, Polsko a Slovensko.

Česká republika letos skončila na 23. příčce a v rámci ní OECD zanalyzovala osm regionů, které lze v její interaktivní mapě porovnat. Kromě severozápadních Čech utržily všechny maximální počet bodů za vzdělání, v němž se hodnotil podíl lidí v produktivním věku s alespoň středoškolským vzděláním.

Praha se může pyšnit velice dobrou známkou za pracovní místa, v rámci OECD je mezi desetinou nejlepších regionů. V oblasti životního prostředí však získala pouhých 1,8 bodu z deseti. Ještě hůře je na tom průmyslově zaměřený Moravskoslezský kraj, jehož životní prostředí patří mezi spodních šest procent regionů OECD. Prahu však převyšuje v bezpečnosti a OECD kraj ocenilo jako nejbezpečnější z osmi vybraných oblastí.

Nejlepší životní prostředí v ČR je podle organizace v jihozápadních Čechách a v nové kategorii přístupu k bydlení je na tom nejlépe Středočeský kraj. V této oblasti na tom však Česká republika není nijak výjimečně dobře, i nejlépe hodnocené střední Čechy patří mezi podprůměrně hodnocené regiony.