V Hongkongu už déle než týden demonstrují tisíce lidí za podporu a zachování demokracie. Minulý týden obsadili centrum města a požadují odstoupení současného guvernéra C. Y. Leunga a zajištění demokratických voleb v roce 2017. Ty tamním občanům Peking slíbil už před sedmnácti lety, při předávání území pod čínskou správu. Nově chtějí ale pekingští vládcové kandidáty lustrovat a vybírat si, tedy nedemokraticky zasahovat do voleb a řídit Hongkong, jak to dělají v jiných městech v kontinentální Číně.

Prodemokraticky smýšlející lidé s tím nesouhlasí a proti tomu rozhodnutí protestují svými demonstracemi v ulicích Hongkongu.

První den, kdy obsadili ulice v centru města, se je policie snažila vyhnat za pomocí obušků, slzného plynu a pepřových sprejů. Když se ve městě zvedla vlna odporu, hongkongská vláda přibrzdila. Další dny už protesty pokračovaly klidně, s minimem incidentů. S přibývajícími dny se ale do křížku s prodemokraticky smýšlejícími obyvateli začali dávat nejen policisté, ale i lidé s opačným přesvědčením či zájmy – zastánci Pekingu a jeho politiky. Proti nadšeným demokraticky smýšlejícím lidem, opentleným žlutými stužkami, se postavil tábor modrých stužek, zastánců Pekingu. Podle některých jsou v jejich řadách i lidé najatí čínskou vládou, a to dokonce i z řad místní mafie. Agresivita v ulicích Hongkongu roste.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Na stranu těchto násilníků a stoupenců Pekingu se ale také přidávají i běžní občané, majitelé malých obchůdků a živností. Nelíbí se jím, že kvůli boji za demokracii přicházejí o své každodenní výnosy z podnikání. Příjmy obchodníků prý během posledního týdne klesly až o 70 procent. Do přístavního města se teď nehrnou ani nákupů chtiví turisté či obchodníci. O propadu hovoří i bankéři a obchodníci z hongkongské burzy. A zvýšené náklady jistě budou mít zahraniční firmy, které na několik dní odvolaly domů své pracovníky či je přesunuly do jiných poboček v Asii.

Hongkongské protesty tak mohou mít mnohem větší dopad než jen finanční ztráty několika stovek či tisíc prodejců a místních obchodníků. Z tohoto byznys centra by totiž takové nepokoje mohly vyhnat zahraniční investory. A předpoklady tady jsou, už dlouhodobě někteří hovoří o přesunu především do nedalekého, stabilnějšího Singapuru. Číně se tak může nejen zhoršit mediální a v zahraničí vytvořený obraz, ale hlavně může přijít o příjmy. A o ty jde především!

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru