Dlouhá léta pěstitel José Manuel Ortega vyvážel víno odrůdy Malbec z Argentiny do zahraničí. Teď ale bude muset export omezit. A nejen to. Ukončit bude muset i produkci dostupnějších vín, které se na pultech obchodů a vinoték obvykle prodávají za devět až dvanáct dolarů, tedy v přepočtu za 195 až 260 korun.

Za Ortegovo rozhodnutí může vysoká inflace v Argentině, která patří mezi nejvyšší ve vyspělejším světě. Inflace zvyšuje produkční náklady natolik, že se Ortegovi nevyplatí taková vína prodávat. Rostou jak náklady na práci, tak například i na zpracování hroznů, stáčení vína nebo na nákup etiket. "Až se situace vyjasní, tak se k těmto vínům opět vrátíme," uvedl pěstitel pro americký deník The Wall Street Journal.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.