Přihodilo se Portugalcům v říjnu 1999, že politici přerušili kampaň, hospodští zavřeli hospody a sto tisíc lidí v ulicích mávalo šátečky, když cestou z náměstí až k panteonu vyprovázeli rakev, aby ji uložili k ostatkům králů a prezidentů. Televize troubily do světa: Světe, zemřela nám zpěvačka! Vypadalo to, že se svojí nejslavnější pěvkyní žánru zvaného fado Amálií Rodriguesovou, která vyrostla v chudinské čtvrti, zažila tři odlišné politické režimy, dosáhla nezměrné slávy, a přesto celý život zpívala o nepřekonatelném smutku, snad Portugalci pochovávají část svých dějin. Po Rodriguesové zůstalo ve fadu vzduchoprázdno a to necelý rok nato vyplnila sošná Mariza, mladá zpěvačka, která žánr oprášila a vystřelila s ním ke zcela srovnatelné slávě.

"Na tom, kolik lidí se s Amálií přišlo rozloučit, není nic k nepochopení. Vždyť ji miloval celý národ," vysvětluje HN Mariza patnáct let poté, kdy stále mluví o Rodriguesové jako o symbolu Portugalska. To bude sama Mariza symbolizovat na pondělním pražském koncertě, jímž ve Státní opeře zahájí festival Struny podzimu.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.